Dance Aerobic
Dance Aerobic

Dance Aerobik

Yüksek tempolu müzik eşilğinde, dans konseptini aerobic adımlarıyla birleştirilerek yapılan koreografik bir çalışmadır. Temel adımlarla başlanıp zor adımlara geçilen eğlenceli bir çalışmadır.

Faydaları

Kalbinize yardımcı olur

Dans etmek kalp-damar hastalığı riski olan kişiler için çok yararlı bir aktivitedir. İtalya’da yapılan bir çalışma kalp yetersizliği olan hastaların bir egzersiz olarak dans etmesinin, kalp sağlığı ve solunumları ile yaşam kalitelerini, bisiklete binmeye veya yürüyüş yapmaya kıyasla daha fazla arttırdığını göstermiştir.
 
Kilo vermenizi sağlar
Dans etmenin bir başka avantajı da, düzenli yapıldığı zaman kilo verdirmesidir. Psikolojik Antropoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, aerobik dans egzersizi, kilo vermek ve aerobik kapasiteyi arttırmak için bisiklete binmek ve koşmak kadar etkili.
 
Enerjinizi arttırır
Gün içinde enerjisiz mi kalıyorsunuz? Dans etmek enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Akademik Yayın ve Akademik Kaynak Koalisyonunda yayınlanan bir çalışmaya göre, haftalık uygulanan bir dans programı yetişkinlerin fiziksel performansını ve enerji seviyelerini geliştirmelerini sağlıyor.
 
Esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü arttırır
 
Arada bir dans etmek ciddi bir esneklik gerektirir. Dans derslerinin çoğu birkaç esneme hareketinden oluşan ısınmalarla başlar. Dans ederken, tüm kas gruplarınızla hareket edebileceğiniz bir aşamaya gelmek için kendinizi zorlamalısınız.
 
Dans etmek, kasları bedenin kendi ağırlığına dayanmaya zorlayarak daha güçlü olmanızı sağlar. Jazz ve bale de dahil olmak üzere pek çok dans tarzı zıplamanızı gerektirir ve zıplamak için ana bacak kaslarınız çok güçlü olmalıdır.
 
Dans etmek fiziksel bir egzersiz olduğu için dayanıklılığınızı arttırır. Dayanıklılık, kaslarınızın uzun süre boyunca yorulmadan ve bitkinlik yaşamadan çalışabilmesini sağlar. Dans etmek, özellikle de hareketli, enerjik danslar dayanıklılığınızı arttırır.