Yoga
Yoga
Yoga egzersizleri bedeni hareketlerle canlandırıp açarken, her zaman nefes farkındalığı ile büyük bir fark yaratır. Yani siz egzersiz yaparken aynı zamanda da özel bir nefes çalışması yaparsınız. Nefesle birlikte yoga hareketlerini uyumlu bir şekilde kullanarak bedenmimizi stres yüklemeden çalıştırmayı öğreniriz. Bütün vücut adeta oksijenle yıkanır. Kan dolaşımıyla birlikte hücre yenilenmesi artar, bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Metabolizma canlanır. Yani bir anlamda yoga’nın bir gençlik sırrı olarak görülmesinin nedeni budur.
 
Yoganın Faydaları Nelerdir?
 
Çok daha rahat ve yoğun şekilde nefes almanızı sağlar. 
Ülser, hassas bağırsak sendromu, kabızlık gibi birçok sindirim sistemi sorunu ile mücadele eder. Kolon kanseri riskini de azaltır.
Zihinsel dalgalanmaları dindirir. Zihinsel olarak yaşanan, korku, öfke, hayal kırıklığı, pişmanlık, hırs gibi duyguların kontrol altına alınmasını sağlayan yoga, stresin sebep olduğu sıkıntılı durumların yaşanmasını önler.
İnsülin etkilerine karşı hassasiyeti artırır, buna bağlı olarakkilo vermeyi kolaylaştırır, kandaki şeker seviyesini azaltır ve diyabet riskini azaltır.
Düzenli olarak yoga yapan kişilerin kanlarındaki kötü kolesterol seviyesinin (LDL) azaldığı, iyi kolesterol seviyesinin (HDL) ise normal değerlerine ulaştığı gözlenmiştir.
Kortizol seviyesini düşürür. Normalde böbreküstü bezleri, akut krize karşı kortizol salgılanmasını etkilemektedir.
Yoganın bir pozisyonu olan ‘savasana’ yani kanepede yatar gibi yapılan hareketinin üç ay süre yapılması sonucu, tansiyon değerlerinin normal ideal değerlerine ulaştığı gözlenmiştir.
Yoga, kan akışını destekler ve dolaşım sisteminin daha etkin şekilde faaliyet göstermesini sağlar.
Kemiklerin güçlenmesini sağlar ve kemik hastalıkları riskini azaltır.
Vücuda esneklik kazandırır.
Norveç’de yapılan araştırmalara göre, yoga egzersizleri, bağışıklık sistemini ve hücre sağlığını güçlendirmektedir.
Migren ile mücadele eden hastalara üç ay boyunca düzenli olarak yoga egzersizleri yaptırılmış ve sonucunda bu hastaların, zihinsel olarak stresten arınmış oldukları ve ağrılarının hafiflemiş olduğu gözlenmiştir.
12 hafta boyunca düzenli olarak yapılan yoga egzersizlerinin, hem erkek hem de kadınlarda, cinsel isteği artırma, cinsel olarak uyarılma, orgazm, cinsel performans gibi durumlarına olumlu etkileri saptanmıştır.
8 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapıldığında, uyku kalitesini artırmakta ve insomnia riskini azaltmaktadır.
Yoga, stres oluşumunu önler, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal ve zihinsel sağlığı tehdit eden unsurların etkisini azaltır.
Düzenli olarak yapıldığı takdirde, kasları gevşetecek ve sırt ağrılarını en aza indirecek ya da tamamen ortadan kaldıracaktır.
Yoga egzersizleri sırasında yapılan birtakım hareketler, kadınlarda doğurganlığı desteklemektedir.
Yoga, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azaltmakta önemli rol oynamaktadır.